Basınçlı kaplar ve Reaktörler Sabit veya akışkan yatağa sahip, sürekli veya kesikli çalışan tipleri olan, bir katalizör yardımıyla kimyasal tepkime yaparak üretim elde edilen endüstriyel cihazdır (ekipmandır). Reaktör, içerisinde beslemenin herhangi bir tepkimeyle veya tepkimesiz olarak istenilen ürüne dönüşmesini sağlayan bir proses olarak da tanımlanabilir.

Basınçlı kaplar ve Reaktörler Ürün Görseli 4

Hidrojenasyon, esterifikasyon ve trans-esterifikasyon, otoklav, dozatör ve benzeri kesikli ve sürekli reaktör sistemlerinin kurulumu, tasarım sürecinden devreye alınmasına kadar firmamız tarafından komple anahtar teslim olarak gerçekleştirilmektedir.
Kimyasal proses ihtiyacınıza uygun reaktör sistemi, deneyimli mühendis kadromuz tarafından 3D çizimler ve akış diyagramlarıyla tasarlanarak imal edilir ve testleri ardından devreye alınır. Tasarımın en ince detaylarına kadar verim, işletme kolaylığı, süreklilik ve görsellik unsurları esas alınır. Talep edildiği takdirde tasarım ve test incelemesi gerçekleştirilerek ürün için CE sertifikalandırması yapılabilmektedir.
Reaksiyona tabi tutulacak hammadde, sıvı ve katı katalizörler reaktöre dozajlandıktan sonra hidrojen gazı ile kısmi basınçlandırma gerçekleştirilir. Ceket veya serpantin sistemi ile gerekli sıcaklığa çıkarılan yüksek basınçlı reaktörde, basınç kontrollü hidrojen beslemesi ile reaksiyon başlatılır. Çözelti içerisine gaz dispersiyonunu en iyi şekilde sağlayan karıştırıcı sistemiyle de prosesin hızlı ve verimli bir halde gerçekleşmesi sağlanır. Reaktör tasarımındaki en önemli parametreler; gaz sarfiyatsız efektif karıştırma sistemi ile yüksek basınç ve sıcaklık ortamında hidrojen sızdırmazlığıdır.

Basınçlı kaplar ve Reaktörler Ürün Görseli 5

Esterifikasyon reaktörü içerisine beslenen asetik asit, butil alkol ve konsantre sülfirik asit karıştırılarak esterifikasyon dengesi sağlanana kadar ısıtılır. Esterifikasyon dengesine ulaşıldığında reaksiyonlar sonucu oluşan su, buharlaştırılarak sistemden ayrıştırılır. Prosese su oluşumu bitene kadar devam edilir ve esterleşme gerçekleştirilmiş, butil asetat üretilmiş olur. Reaksiyondan çıkan fazla hammaddelerin geri kazanımı, butil asetatın saflığı ve enerji verimi sistemin önemli hususlarıdır.

Dozatör, karıştırıcılı otoklav, dinlendirme tankı, filtrepres ve ürün tankı olmak üzere beş aşamada üretim sağlanır. Dozatör ve karıştırıcılı otoklav reaktörünün dizaynı, verimi ve proses süresini etkileyen en önemli unsurlardır.

ÖZELLİKLERİ
• Rollbond Sistemde; ısıtma veya soğutma yapılabilmektedir.
• Uluslararası standartlara uygun tasarım ve imalat yapılmaktadır.
• Yüksek kalite ve uzun ömür garantisi.
• AISI 304, 316, 316L, 316Ti 310 kalite ve sertifikalı paslanmaz çelik malzemeler kullanılmaktadır.
• 3 litre ile 20.00 litre kapasitelerde reaktörler.
• -5 ile 15 bar arası, 0 ile 30 bar arası, 0 ile 150 bar basınç arasında dizayn edilmektedir.
• Ürüne özel dizayn edilmiş karıştırıcı kanatlar, dalga kıran veya köpük kırıcılı karıştırıcılar.
• Tehlikeli bölgelerde ATEX uygulamalar.
• İnvertör ile devir kontrol seçeneği.
• Loadcell ile hassas tartım imkânı.
• Çift yataklı mekanik salmastra döküm gövdeli sızdırmaz ekipman.
• Hollow-shaft veya vortex,türbün tip kollu tip gibi özel karıştırıcılı kondenser ve dekantörlü.

Basınçlı kaplar ve Reaktörler Ürün Görseli 1

Basınçlı kaplar ve Reaktörler Ürün Görseli 1

Basınçlı kaplar ve Reaktörler Ürün Görseli 2

Basınçlı kaplar ve Reaktörler Ürün Görseli 2

Basınçlı kaplar ve Reaktörler Ürün Görseli 3

Basınçlı kaplar ve Reaktörler Ürün Görseli 3

ROLLBOND SİSTEMİ

Isı geçişi performansı başta olmak üzere maliyet, ömür gibi belirlenen kriterleri sağlayan bir ısı değiştirici seçimi yapılması uygulamada sık karşılaşılan bir durumdur. En uygun ısı değiştiricidir.
Son yıllarda gelişen üretim teknikleri sayesinde daha ekonomik ve hızlı üretilebilen Rollbond ısı değiştiricileri, farklı sıcaklıklardaki akışkanlar arasında ısı geçişinin gerçekleşmesini sağlayan; uygulamada, buharlaştırıcı, buzdolabı, güneş kolektörü ve ısı pompası, ısıtma-soğutma sistemleri gibi alanlarda kullanımı giderek yaygınlaşan ısı değiştirici türlerindendir.

Avantajları:
• Yüksek verim
• Tasarım esnekliği
• Yüksek korozyon direnci
Dezavantajları:
• Malzeme seçiminde esneklik olmayışı

Rollbond sistemi detaylı bilgi için tıklayın!

Kategoriler: Genel

Avatar

Yapar Paslanmaz

Bir aile şirketi olan Yapar Paslanmaz 1974 Yılında Kahramanmaraş’ta kuruldu. Firma başlangıçta küçük ölçekli işletme olarak 15 yıl hizmet verdi. Sonraki dönemlerde çelik konstrüksiyon bakım ve imalat olarak faaliyetlerine devam etti. 1998 yılından itibaren mühendislik hizmetleriyle paslanmaz çelik sektöründe şehrin öncü firması olmuştur. Bölgenin gıda, tekstil ve diğer sanayi kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu paslanmaz çelik ekipmanlarının üretim satış ve satış sonrası hizmetlerini sürdürmektedir. Yapar Paslanmaz Dünyaca ünlü Kahramanmaraş dondurması imalatında kullanılan son teknoloji ürünü dondurma kazanları ve ekipmanlarının üretiminde şehrin lider firmasıdır. Tekstil firmalarının ihtiyaç duyduğu üretim elemanları depolama, ısıtma, soğutma tesisat ekipman ve parçalarının aranan markası Yapar Paslanmazdır.