Su ve Sıvı bazlı madde depolanması için tasarlanan tanklardır. Çoğunlukla petrol endüstrisinde kullanılsa da başka sektörlerde de (gıda sanayi, gübre sanayi vb.) kullanılmaktadır.

Depolama tanklarının dizayn ve inşaatı uluslararası standartlar dikkate alınarak yapılır. Depolanan ürünler, genellikte petrol türevleri maddeler ya da petrol endüstrisinde kullanılan kimyasallardır.

İstenilen kapasitede karbon çeliği, 304/304L kalite, 316/316L kalite imalatlar standartlara uygun şekilde yapılır.

Düşük basınçlı tanklar

API 620‘ye göre tasarlanan ve inşa edilen bu tankların maksimum çalışma basıncı 15lbf/in2 (103,4kPa)’dır.

Atmosferik tanklar

API 650‘ye göre tasarlanan ve inşa edilen bu tankların çalışma basıncı atmosfer basıncıyla (101,3kPa) aynıdır.Tasarımı için depolanan sıvının yoğunluk, buhar basıncı vb. özellikleri bilinmelidir.

Tankların mekanik hesapları, coğrafi özelliklere de bağlıdır; temel için toprağın yapısı, devrilme emniyeti için rüzgâr kuvvetleri, deprem yüklerinin hesaplanması gibi unsurlar dikkate alınır.

Sınıflandırma

Tanklar, çatı konstrüksiyonlarına göre sınıflandırılabilir:

  1. Çatı tipine göre (kubbe çatılı, konik çatılı, şemsiye tipi çatılı)
  2. Yüzer tavan tipine göre (içten yüzer tavanlı, dıştan yüzer tavanlı)
  3. Özel tanklar (çift cidarlı, yeraltı tankları, yalıtımlı)

Bunun dışında depolanan madde cinsi, yalıtımlı olup ya da olmamasına veya çaplarına göre de sınıflandırmalar yapılabilir.

Bu makaledeki bilgiler API 620 Standartları baz alınarak hazırlanmıştır.

Kategoriler: Genel

Avatar

Yapar Paslanmaz

Bir aile şirketi olan Yapar Paslanmaz 1974 Yılında Kahramanmaraş’ta kuruldu. Firma başlangıçta küçük ölçekli işletme olarak 15 yıl hizmet verdi. Sonraki dönemlerde çelik konstrüksiyon bakım ve imalat olarak faaliyetlerine devam etti. 1998 yılından itibaren mühendislik hizmetleriyle paslanmaz çelik sektöründe şehrin öncü firması olmuştur. Bölgenin gıda, tekstil ve diğer sanayi kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu paslanmaz çelik ekipmanlarının üretim satış ve satış sonrası hizmetlerini sürdürmektedir. Yapar Paslanmaz Dünyaca ünlü Kahramanmaraş dondurması imalatında kullanılan son teknoloji ürünü dondurma kazanları ve ekipmanlarının üretiminde şehrin lider firmasıdır. Tekstil firmalarının ihtiyaç duyduğu üretim elemanları depolama, ısıtma, soğutma tesisat ekipman ve parçalarının aranan markası Yapar Paslanmazdır.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir