Makine Mühendislik Firması olarak hizmet vermeye devam eden Yapar Paslanmaz, Makine mühendisliği hakkında bilgileri bu yazıda sizlerle paylaşıyor olacak. Ayrıca makine mühendislik firmaları, makine mühendisliği iş ilanları, tecrübesiz makine mühendislerinin iş bulma durumlarını, Makine Mühendislerinin ne iş yaptığını, Makine Mühendisi’nin mutlaka sahip olması gereken özelliklerin neler olduğu gibi sorulara cevap bulmanıza yardımcı olacak. Makine mühendisliği hakkında detaylı bir döküman olması için elimizden geleni yapacağız…

Makine Mühendislik Firması

Makine mühendislik firması olarak yıllardır hizmet veriyoruz. Bu  hizmetler zaman içerisinde bizlerinde birçok tecrübe kazanmasına vesile oldu. Bu zaman içerisinde birçok mühendis ile çalışıp birçok mühendislik projesini tamamlamış bulunuyoruz. Makine mühendislerinin ne iş yapacağını, hangi şartlarda çalıştığını ve makine mühendislerinin iş bulma olanaklarını yine bu yazıda değerlendiriyor olacağız.

Öncelikle belirtmek isteriz ki makine mühendisliği her sektördeki zorluklar göze alındığında ortalamanın biraz üzerinde zorluğa sahiptir. Bu bağlamda teknik detay ve terimlerin yoğun olduğu bir meslek olduğunu söyleyebiliriz. Makine mühendisliği iş bulma olanakları ülkenin ve Dünya’nın bölgelerine göre fazla veya azdır. Sanayileşmenin yoğun olduğu bölgelerde makine mühendislerinin iş bulma olanakları daha fazla iken diğer bölgelerde daha azdır. Genel anlamda makine mühendislerinin iş bulma olanakları ve ihtimalleri oldukça yüksektir. Her meslekte olduğu  gibi kendini geliştirmiş  bir makine mühendisi kolaylıkla iş bulabilir ve makine mühendisliği iş ilanlarını değerlendirebilir.

Makine mühendisi kendini nasıl geliştirir?

makine mühendisi kendini nasıl geliştirir

Makine mühendislerinin kendilerini geliştirmesi için öncelikle kullanmak zorunda oldukları programları oldukça iyi kontrol ediyor olmaları gerekir. Makine mühendislerinin kendini geliştirmesi genel olarak programları iyi kullanabilme, projelendirme evresini olabildiğince doğru  gerçekleştirme ve imalata uyabilecek hamlelerde bulunmaktır. Teorik ve pratik bilginin birleşmesini doğru olarak sağlayabilmek,yorumlayabilmek ve doğru yer ve zamanda uygulayabilmek, Makine mühendislerinin kendini geliştirmesinde önemli rol oynamaktadır.

Makine mühendislerinin kullandığı programlar nelerdir?

Makine mühendislerinin kullandığı programlar nelerdir

SolidWorks, AutoCad, Anysys, Catia, Inventor ve 3Ds Max gibi başlıca programlar yaygın olarak tercih edilir. Kullanım alanlarına göre kendi aralarında öne çıkan özellikleri tercih edilir. Bu programları öğrenmek makine mühendislerinin yapması gerektiği görevler arasında geliyor. Bu tür programların kullanılması mühendislerin imalat sürecinde oluşabilecek birçok hatayı ve sorunu engellemeye-öngörmeye yarıyor. Makine mühendislik firmaları genellikle mühendislik iş ilanları verirken bu tarz programları bilip bilmediklerini sınamaktadır. Makine mühendislerinin kullandıkları programları bilmek makine mühendisliği konusunda atmanız gereken önemli adımlardan biridir. Bu tarz programları bilmek iş ilanlarını değerlendirirken makine mühendis adaylarına kolaylık sağlamaktadır.

Tecrübesiz makine mühendislerinin iş bulma ihtimalleri nedir?

Tecrübesiz makine mühendislerinin iş bulma ihtimalleri nedir

Tecrübesiz makine mühendislerinin iş bulma ihtimalleri de yine bu programları öğrenme durumlarına göre şekillenir. Makine mühendislik firmalarının tecrübesiz makine mühendisini kadrosuna katmadan önce dikkat ettiği temel unsurlardan birisi programları ne kadar kullanıp ne kadar kullanmadığı-kullanamadığıdır. Makine mühendislerinin iş bulma ihtimalleri  birçok duruma göre değişiklik gösterir. Daha önce de belirttiğimiz gibi birçok meslekte olduğu gibi kendini geliştirmiş bir makine mühendisi tecrübesiz de olsa iş bulması oldukça kolay olacaktır.

Makine mühendisliği iş ilanlarını incelediğinizde genellikle tecrübeli makine mühendislerinin arandığını görmektesiniz. Eğitimli, tecrübeli ve işi bilen makine mühendislerini kim istemez ki? Yapar Paslanmaz rakiplerinden farklı olarak yetiştirmek üzere onlarca mühendise destek vermektedir. Pratik  bilgiyi tecrübesiz mühendislerine en iyi şekilde sunan Yapar Paslanmaz, sektörün gelişmesinde de önemli ölçüde rol oynamaktadır.

Makine mühendisi ne iş yapar?

Makine mühendisi ne iş yapar

Makine mühendisleri makinelerin çalışma prensiplerini ve çalışma koşullarını analiz ederek iyileştirmeler ve geliştirmeler yaparlar. Makine sanayisinde oldukça geniş çalışma alanı bulunan bu meslek grubu kendi içerisinde bir çok dala ayrılır. Makinelerin verimi konusunda analizler yaparak verim artırma çalışmalarından tutun da endüstriyel prototip makine geliştirilmesi hususunda bir çok çözümler sunarlar. Ayrıca bir çok mühendislik dalıyla bağlantısı bulunur. Çelik yapı ve mimariler de statik hesaplamalar yaparak yapıların güvenli olma koşullarını belirler. Mekanik tesisat, enerji sistemleri, ev-sanayi tipi asansörler, mekanik tasarım ve imalat tesislerinde görev alabilirler.

Makine mühendislik firmaları

Makine mühendislik firmaları

Makine mühendislik firmaları makine montajı ve kurulum hizmeti veren firmalardır. Yapar Paslanmaz’ın hizmetlerini inceleyerek makine mühendislik firmaları hakkında genel bir kanıya varabilirsiniz. Makine mühendislik firmalarının iş tanımlarını yine sitemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz. Her makine mühendislik firması farklı bir makine grubuna yönelik üretim yapabilir. Yapar Paslanmaz ihtiyacınıza göre makine mühendisliği hizmeti sunmaktadır.

Makine mühendisinin alması gereken sertifikalar nelerdir?

Makine mühendisinin alması gereken sertifikalar nelerdir

Makine mühendislerinin kendini geliştirmesi hakkında yukarıda genel bir bilgilendirme yaptık. Makine mühendislerinin kendini sürekli geliştirmeyi hedeflemesi doğru bir karar olacaktır. Bu sertifikaları araştırmak için KOSGEB üzerinde araştırma yaparak hangilerinin nerede alındığına dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Kendini birçok meslekte olduğu gibi makine mühendisliğinde de geliştirmek isteyen makine mühendislerinin alması gereken sertifikaların başında ingilizce sertifikası gelmeli bizce…

İngilizce sertifikası iş başvurularında artı puan sağlamaktadır. Öğrenmeye müsait bir makine mühendisi, makine mühendislik firmaları için oldukça değerli bir nimettir. Öğrenmeye açık ve öğrenme potansiyeli olan bir makine mühendisi olmak için ingilizce sertifikası kesinlikle alınması gereken sertifikalar arasındadır.

Diğer sertifikalar ise makine mühendislerinin alması gereken sertifikalar olarak şu şekilde sıralanabilir;

  • Doğalgaz iç tesisat mühendis yeterlilik belgesi / sertifikası
  • Mekanik tesisat sertifikası
  • Asansör sertifikası
  • İklimlendirme sertifikası

Bu makalede makine mühendislik firması hakkında merak ettiklerinize cevap vermeye çalıştık. Makine mühendislik ihtiyaçlarınız, sorularınız ve görüşleriniz için lütfen iletişime geçin.


Avatar

Yapar Paslanmaz

Bir aile şirketi olan Yapar Paslanmaz 1974 Yılında Kahramanmaraş’ta kuruldu. Firma başlangıçta küçük ölçekli işletme olarak 15 yıl hizmet verdi. Sonraki dönemlerde çelik konstrüksiyon bakım ve imalat olarak faaliyetlerine devam etti. 1998 yılından itibaren mühendislik hizmetleriyle paslanmaz çelik sektöründe şehrin öncü firması olmuştur. Bölgenin gıda, tekstil ve diğer sanayi kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu paslanmaz çelik ekipmanlarının üretim satış ve satış sonrası hizmetlerini sürdürmektedir. Yapar Paslanmaz Dünyaca ünlü Kahramanmaraş dondurması imalatında kullanılan son teknoloji ürünü dondurma kazanları ve ekipmanlarının üretiminde şehrin lider firmasıdır. Tekstil firmalarının ihtiyaç duyduğu üretim elemanları depolama, ısıtma, soğutma tesisat ekipman ve parçalarının aranan markası Yapar Paslanmazdır.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir